Jak rozeštvat fungující diskuzi na fóru, aneb pravidla nade vše

Snad se mi podaří vysvětlit podstatu jedné události, jíž jsem byla právě svědkem a která skončila zabanováním minimálně pěti účastníků fóra a odchodem správců do té chvíle fungující diskuze. Ale popořádku. Na jednom opravdu velkém diskuzním fóru, kde se scházejí desetitisíce lidí, fungovala nějaký čas diskuze, kam návštěvníci chodili se svými žádostmi o tvorbu animovaných ikonek, a kdo šel z „ikonkotvůrců“ zrovna kolem, tak ji danému návštěvníkovi jednoduše udělal.

Z dobré vůle, bez nároku na cokoli – snad kromě poděkování. Samozřejmě zde nešlo ani tak o předhánění se v oslňování supergrafickými výkony, jako spíše o radost dotyčných. A ta bývala mnohdy velká. Občas sem sice přišel někdo trochu prudit, protože nechápal, jaktože kolem něho okamžitě pět minut po zadání požadavku nikdo neskáče, ale to jen ten dotyčný prostě nepochopil funkci fóra založeného na bázi dobrovolnosti, a navíc to byly jen příležitostné excesy, kterých zase nebylo tolik.

Přesto zde byla jedna drobná nesrovnalost, která se ukázala být záhy osudnou. Tvůrce diskuze a hlavní správce s pravomocemi na udělování spolusprávcovských práv, se totiž diskuzi v poslední době příliš nevěnoval. Snad proto, že sám ikonky netvořil, a měl pouze štěstí, že se jeho nápadu, s nímž založil diskuzi, chytlo časem několik šikovných a obětavých tvůrců. Hlavní správce tak občas nakouknul a z těch, kdo podle jeho soudu dělali pěkné ikonky, udělal své pravomocné „kolegy“, a zase zmizel.

Netvrdím, že vše bylo dokonalé, jak už to tak bývá na fóru, kde si občas pustilo pusu na špacír revoltující mládí, ale musím říci, že se to dosud vždy vyřešilo v rámci diskuze, bez povyku a zásahů „vyšší moci“.

Jednou se na fóru objevila uživatelka, která přišla s prosbou, že by se také chtěla naučit tvořit ikonky. Byla opravdu nadaná a učenlivá, takže za poměrně krátkou dobu se naučila dělat animované ikonky, které byly opravdu pěkné. Správce diskuze jí tedy při jedné své návštěvě udělil správcovskou pravomoc. Nová správkyně byla skutečně velmi aktivní, v diskuzi i tvorbě ikonek, takže na první pohled vše bylo v pořádku. Jenom se v jejích příspěvcích příliš často hovořilo o pravidlech a jejich dodržování a poklidný běh fóra najednou dostal divný pach, který někteří stálí návštěvníci příliš nevítali. Jak známo, umělecky zaměření lidé bývají spíše nátury bohémské, a pokud nejde o nějaké opravdu velké porušení pravidel, jsou vcelku benevolentnější a současně pohodářští. A tak když se na diskuzi občas objevilo nějaké to i celkem nabubřelé OT, pokecali také a po pár dnech nebo po širší domluvě to smázli. To bylo nepsané pravidlo fóra.

Nová správkyně to však viděla jinak, a tak OT příspěvky uživatelů, kteří jí hlavně podle všeho nepadli do oka, jednou smázla. Reakce však na sebe nenechala dlouho čekat. Nesetkala se totiž s velkým pochopením, což by ještě nebylo tak zásadní, jako spíš její umanutost ohledně dodržování pravidel, omílaná nyní již skoro v každém druhém příspěvku. A protože neslyšela na většinový názor ostatních spolusprávců i návštěvníků, že to nebyl dobrý nápad, a mohla se jako nová správkyně třeba poptat, jak to tu chodí, a stále si vedla svou o pravidlech, jeden z dlouhodobých a šikovných ikonkotvůrců a současně správců se rozhodl odejít. V reakci na jeho odchod odebral občasně nakukující hlavní správce diskuze práva také nové správkyni. A tím to vlastně všechno začalo.

Odebrání pravomoci se této tvůrkyni nelíbilo a dožadovala se opakovně vysvětlování, neustále omílala pravidla, která ona přece dodržela, tak jak to, že jí byla odebrána správa fóra. Řešila jako kolovrátek, co je to OT, jaký je rozdíl mezi chatem a diskuzí. A když jedno vlákno bylo co do reakcí skončeno, neváhala po chvíli otevřít vlákno další. Její reakce připomínaly reakce uražené holčičky, které sebrali panenku, kopající na všechny strany a zaštiťující se pravidly. A protože mladá generace má v sobě odbojného ducha, reakce na její neadekvátní jednání na sebe dlouho nenechala čekat. Stávající správci se jí vše snažili vysvětlit, mladí stálí návštěvníci revoltovali, fórum se chvílemi měnilo v bitevní pole. Dospělý, rozumný člověk obvykle ví, že nejrozumnější je v tu chvíli na narážky nereagovat. Zneuznaná správkyně však cítila potřebu se opakovaně vyjadřovat, na urážky reagovala urážkami, často dokonce tvrdšího kalibru než byly původní, a už to jelo.

Jak se ukázalo později, ze všech situací si pořídila screeny, které poslala vedení. Také správci si pořídili screeny a když situace gradovala, poslali je i oni. Jak to dopadlo? Na protesty ostatních správců nebyl brán zřetel a titul hlavního správce fóra byl udělen této nesnášenlivé uživatelce, která svým jednáním akorát přilévala oleje do ohně. Ostatní správci fóra se v průběhu nikam nevedoucích jednání sami vzdali práv. Reakce uživatelů už byla nepokrytě nepřátelská. Stačilo, aby cokoli napsala, a mladí jí to dali, jak se lidově říká, „sežrat“. Její reakce? Provokovala je dál, takže ji už vyloženě nevybranými slovy posílali k šípku. Sotva tak měla od daného uživatele konečně dost peprných narážek, udělala screen a poslala ho vedení. Zvláštní bylo, že na screeny druhých správců se nikdo ani nenamáhal nijak reagovat…

Na její screeny byla reakce okamžitá, fórum bylo uzamčeno, moderováno a jeden za druhým lítaly BANy. Ano, reakce těch mladých byly neuvážené, ale jsem ochotna odpřísáhnout, že nebýt toho, jak zareagovali admini a komu svěřili nápravu škod, na nichž se ona sama podílela (přirovnání s agentem provokatérem mi přijde bohužel adekvátní), situace by se nikdy takto nevyhrotila.

Jak to dopadlo? Moderace diskuze je nyní již odstraněna, v čele stojí nadále jako nyní již hlavní správce ona uživatelka, dnes ráno se původní druhý hlavní správce nestačí divit, co se tam přes noc stalo, a kam všichni odešli a žádá vysvětlení a návrat své hodnosti (bez něho by přese všechno fórum neexistovalo!). Podle adminů další reakce nepřípustné, vše, co se stalo, bylo podloženo screeny… Jakékoli OT bude trestáno BANem… Hmm, znáte Dolores Umbridgeovou z Harryho Pottera?

A na závěr jedno zamyšlení o pravidlech a praxi fungování tzv. pozitivní diskriminace… Uživatelka se otevřeně hlásí ke své jiné sexuální orientaci (možná proto se tak úzkostlivě drží všech pravidel, ale úplně zapomíná na pouhopouhou lidskost). Vede místnost, kam je zakázán vstup mužům (nikde v pravidlech jsem nic podobného nenašla, takže jde o jakousi podivnou výjimku z pravidel, v souladu s pravidly by v tom případě byl postup spíše takový, že když chce vstup omezit, má možnost místnost uzamknout jen pro zvané, avšak mít otevřenou místnost a „vykopávat“ odtud na základě odlišnosti pohlaví…?). To už je dovětek, který nechávám vaší úvaze…

Jako reakce na všechny události kromě jiného vznikla také tato alegorická pohádka, která mluví za vše.

Milé děti,
povím vám pohádku o jednom moc zlobivém fóru, které musela statečně zachránit jedna přeudatná princezna.
Tak tedy kdysi kdesi, dávno již tomu, žilo bylo jedno takové opravdu zlé a ošklivé fórum, kterému, podle vzoru Princezny Koloběžky První, kraloval a nekraloval král všemi přezdívaný jako Slepička. Pokud měl právě náladu, podíval se na fórum a zase o něm několik dní až týdnů nikdo nevěděl. Vlastně nikomu nechyběl, protože nic nedělal. Nedělal nic ke škodě, ale bohužel, milé děti, on nedělal nic ani k užitku. Tedy mimo to, že jmenoval svými zástupci po dobu jeho nepřítomnosti tři ale opravdu zlé pobočníky.
A tak na to fórum chodili lidé se svými zlými požadavky a ti tři pomocníci, kteří zle číhali na všechna ta zlotřilá přání, se snažili je plnit. A to jen proto, že měli škodolibou radost, jak dělají radost ostatním. Ale považte, milé děti, nikdo si na nic nestěžoval a všichni v té zlobě žili spokojeně.
Až jednoho dne šla okolo naše přeudatná princezna zachránkyně. I řekla si, že všechnu tu zlobu, zášť a nenávist, která na tom ošklivém fóru panovala, musí vymýtit a zachránit tak všechny prosté a trpící lidičky. A že to byla mazaná princezna vším mastným, co si umíte představit, šla na to pěkně od lesa. Nejdřív se nechala zasvětit do tajů dělání oné škodolibé radosti a ti tři oškliví zástupci se začali radovat, jakou si vychovávají spoluničitelku a rozdavačku škodolibostí. Jenže to se šeredně spletli!
Naše přeudatná princezna, sotva se naučila to, co potřebovala, začala na všechny shlížet pěkně z patra, ale jen lehce, aby to hned každý nepoznal. A tak se stalo, že král Slepička, asi oslněn vnadným tělem lepé děvy a blyštícím se pozlátkem několika obrázků, jmenoval naši udatnou princeznu k těm třem ošklivým a zlým zástupcům, jako čtvrtou.
V tu chvíli naše přeudatná princezna začala organizovat všechno podle svého. Kdepak na ní s nějakou škodolibostí. Všechno pěkně podle řádu a jak se někde objevil jen nepatrný náznak ošklivého lidství, okamžitě s tím zametla po bolševicku, železnou pěstí.
I snažili se naší princezně zástupcové vysvětlit, že takhle se to na tom fóru nedělalo a není to ten nejlepší nápad. Jenže to neměli dělat. Zástupce, který škodolibostí obdarovával nejvíce a nejkvalitněji, od ní dostal láno, že není objektivní a nerozumí ničemu. A ona přece musí dodržovat pravidla, protože „tak to ma byt a tak je to spravne“. To ovšem zástupce nechtěl pochopit a odešel znechucen pryč. Což velice nenaladilo pana krále Slepičku, který nelenil a naší přeudatnou princeznu sesadil z trůnu.
I rozhodla se princezna, že takhle to přece nemůže nechat. Takové bezpráví se přece musí potrestat. Začala tedy napadat a urážet téměř každého, kdo se na tom ošklivém fóru ukázal a lidé tam pomalu přestávali chtít chodit. To se ale zase nelíbilo škodolibcům zástupcům a naši přeudatnou princeznu zachránkyni začali trápit všemožným vysvětlováním. Ano,milá dítka, tak na ni byli oškliví, že ji pomáhali a vysvětlovali. Když to ale nebralo konce a naše přeudatná princezna si stále vedla hrdinně svou, pokusili se zástupci obrátit na bohy a vyslali k nim posly s prosbou o pomoc.
Čekali dlouho předlouho. Ale nakonec se přece jen dočkali.
Jaké ale bylo jejich překvapení, když bohové místo, aby naší přeudatnou princeznu zkrotili k obrazu zástupců, nasadili jí vládnoucí korunu a postupně začali s její pomocí s čistkou veskrze fašistickou.
Kdo měl jiný názor, než naše přeudatná princezna, byl bez pardonu, zavřen do žaláře a kdo se nechtěl nechat zavřít a zbojničil, byl rovnou popraven.
A tak nakonec všechno dobře dopadlo. Vlády nad původně ošklivým fórem se ujala naše přeudatná princezna, zástupci buď odešli, nebo byli popraveni, král Slepička jen nečinně přihlížel a lidičkové se bouřili a chtěli návrat svých škodolibých zástupců, kteří na ně byli přece tak ukrutní a taky chtěli, aby bohové svrhli princeznu, která jim přinesla tolikého dobra.
Jenže toho naše princezna nedbala. Pěkně si panovala, teď už na svém fóru, které velebila k obrazu svému. A jestli neumřela, tak v těch troskách kdysi prosperujícího fóra hnije dodnes a bohové jí podporují v tom, aby si léčila svoje mindráky na nevinných poddaných.
A poučení?
Nevěřte bohům a princeznám zachránkyním…Přečtěte si také:Kategorie : Blog
Štítky: , , ,

11 x okomentováno “Jak rozeštvat fungující diskuzi na fóru, aneb pravidla nade vše”

Přidat komentář (+)

 1. Kraken napsal:

  Ono to pokračuje. A bohužel pořád stejným směrem. Napadení si občas trochu rejpnou a ona správkyně fóra hned běží žalovat,což má za následek vyhrožování BANem. Takže tak trochu to připomíná tu starou písničku o psovi a jitrničce.
  Je smutný, když admini trestají jednu stranu, která se více méně bránila a druhá strana, která nota bene používala daleko hrubější slovník (v rozporu s údajnými pravidly), je beztrestná a ještě pověšena na správkyni.
  Jeden slavný šlechtic, pokud by žil a viděl to, jistě by se zastavil a pronesl svou slavnou repliku:“Něco je shnilého ve státě Dánském!“ snad jen s nepatrnou úpravou místa určení…

 2. WPress napsal:

  Já to také dál sleduju. Na to fórum je svým způsobem uvalen „výjimečný stav“, takže cokoli se tam šustne…
  Ona ta správkyně mimo jiné neumí to, co o citovaném Hamletovi řekl kdysi známý Jan Masaryk: „Ono by to bylo i s Hamletem dopadlo líp, kdyby se byl někdy taky zasmál… „

 3. Re4DeR napsal:

  To fórum je tajné? 😀

 4. WPress napsal:

  Ale tak nechtěla jsem být jmenovitá záměrně… :X:D Ale je to na jednom opravdu velkém webovém portálu, pro „lidi„, ikonky, desetitisíce návštěv (přinejmenším, tedy nikoli té jedné diskuze, ale celého fóra…) indicií již máte dost, jak by řekl otec Furra v Pevnosti Boyard, či jak se jmenoval… kdo hledá, najde… 😀

 5. Re4DeR napsal:

  Ve fóru okolo 7157 příspěvků?

 6. WPress napsal:

  Řekla bych, že pokud to někdo nepromaže, tak ano. 😉 Jinak jsem si uvědomila, že indicie sice dával i otec Furra, ale tuhle větu říkával režisér Klein v seriálu Hříchy pro pátera Knoxe. Ale to neva, indicií zkrátka bylo, jak vidno, dost. 😀 Ale jak jsem se zmínila v dalším článku, tak už je tam situace nyní tak nějak pod kontrolou.

 7. Re4DeR napsal:

  Jsem dobrý!
  Vždycky jsem chtěl být detektiv 😀

 8. WPress napsal:

  Gratuluji. 😉 Na tvém místě bych v tom případě tento kariérní postup ještě zvážila. 😀

 9. Re4DeR napsal:

  No možná. Spíš ale zůstanu u webů 😀

 10. D-Neo napsal:

  Jé taky jsem to našel 🙂 Ale udatnou princeznu už jsem tam neviděl. Takže já detektiv nebudu. :/ Jinak teda, zajímavé drama na fóru jste prožili. :O

 11. WPress napsal:

  No, to leda se ponořit o x-stránek do hloubky… ;-):-X
  Co se týče princezny, tak ta si dokonce naopak sama vykoledovala „banán“, když došla jednomu adminovi trpělivost – poté, co se obula i do něho a předtím mu opět zaplnila schránku „hrozně důležitými“ screeny o neustálém porušování pravidel. Od té doby jsem ji (i po vypršení „odmlčecí“ lhůty) na tomto fóru ještě neviděla. Uvidíme, co přinese budoucnost, ikonky se naučila opravdu docela pěkné, ale tolerantní vztah k lidem jí asi nebyl dán a pochybuji, že v tom by se s ní udála změna…

  //EDIT: 5.října nás princezna poctila svou návštěvou opět a zase dohady a zase mazání… 8)

Okomentovat