Zálohu hodím za hlavu

Sice by možná pár škodolibců potěšilo, kdybych po oznámení, že dokončuji knížku, vzápětí napsala, že jsem si kdovíproč neudělala zálohu nebo ta vzala nějakým způsobem za své, ale (klepu na dřevo do chvíle, dokud nebudu mít dokončeno, odesláno a nejlépe ještě vydáno) to se zatím nestalo. Snad právě proto, že jsem poučena z minulosti, a to ani ne snad toliko ze zkušeností vlastních.

Ve svých vzpomínkách se musím vrátit o pár let zpátky, do časů vysokoškolských studií. Mnozí to jistě znáte, že bylo nutné psát různé referáty, studie a práce všeho druhu, nicméně do budoucna vše směřovalo k práci jediné – diplomové. Mně osobně se podařilo „ztopit“ jen drobnější práce – naštěstí. To má kamarádka, která neměla tehdy ještě doma vlastní počítač (zní to sice jako v pravěku, ale znám pořád pár lidí, co skutečně tohoto domácího pomocníčka nevlastní a nejsou jen ve věku x-sát), chodila psát po částech svou práci do počítačové studovny.

Dalo by se říci, že svou práci vlastně „zálohovala“, jenže ona svou práci ukládala na jediné místo, a to na dnes již téměř „památnou“ disketu. Jistě už mnohým z vás svítá, co se může s disketou stát. A stalo se, disketa, zřejmě uložená poblíž mobilního přístroje, najednou nevykazovala pražádnou ochotu načtení. Při vší té smůle musím říct, že pečlivá kamarádka si svou práci v poměrně souvislých textech nejprve psala na papír. A tak třebaže přišla o přepis a úpravy a doplnění, které při vlastním psaní vznikly, práci jako takovou odznova sestavovat nemusela.

Na nutnost zálohovat naše budoucí diplomové práce nás jako první upozorňoval už jeden vyučující v prváku, který velmi sugestivně líčil, jak přišel o půlku diplomky právě proto, že si neudělal zálohy. Ještě víc mě však při vzpomínce na něj pobavilo jeho povídání, v němž nám líčil, že když psal svou diplomku, měl jednotlivé potřebné prameny a výpisky napsané na menší papírky, a poté dočasně zabavil manželce žehlící prkno, protože si ty papírky na ně hezky odshora dolů seskládal a přišpendlil, a odtud je následně přepisoval. Inu metodika možná trošku zvláštní, leč jeho dosažený titul svědčil o tom, že šlo o metodu slavící úspěch.Přečtěte si také:Kategorie : Blog
Štítky: , ,

Okomentovat