Ze šuplíku (5): Základní přehled tabulek WordPressu v databázi MySQL

Nebývá řídkým jevem, že někteří uživatelé WordPress považují za jeho stěžejní část hlavně soubory, které nahrají na server. Zapomínají tak poněkud na tu část, kam se ukládá velké množství z toho, co vytvoříte nebo upravíte, informace o těchto provedených změnách, samozřejmě hesla, seznamy uživatelů, tagů, obsahy článků i stránek atp. Toto vše a ještě víc najdete uložené v databázi.

V případě WordPressu se jedná o databázi MySQL. Bez databáze web nepoběží, a pokud ji budete zapomínat zálohovat, pak se vám může jednoho dne stát, že při nějakém kolapsu přijdete o svá data nebo minimálně o jejich část. Obvykle můžete požádat o poskytnutí záloh od provozovatele vašeho hostingu, ale rozhodně na to nelze spoléhat. Jedinou osvědčenou cestou je spoléhat sám na sebe a podle četnosti úprav a přidávání novinek na váš web nezapomínat databázi zálohovat.

Ze šuplíku vytahuji vybrané kapitoly nevydané knihy, které (snad) ještě mají co říci i dnes.
(Varování: Stav textu odpovídá roku 2010! Aktualizace by byla příliš náročná, omluva předem.)
Jen občas se něco málo pokusím oprášit…

Nyní se aspoň krátce podíváme, jaké tabulky se při instalaci systému vytvoří a co obsahují. Jakmile později přidáte př. nějaký rozšiřující plugin, tak obvykle přibudou další tabulky. Tyto níže popsané patří k systému samotnému, najdete-li další, tak ty již nepochybně budou součástí různých jiných vámi realizovaných rozšíření.

Kde tabulky najdete? K tomu je třeba se připojit na stránky vašeho hostingu, přejít do sekce databází, vybrat konkrétní databázi a nechat si ji zobrazit prostřednictvím speciálního nástroje, který zde máte k dispozici, obvykle to bývá phpMyAdmin. Pokud nevíte, jak phpMyAdmin otevřít právě na vašem hostingu, nechte si to vysvětlit od vašeho poskytovatele. V mém případě jsem zažila př. tlačítka Webadmin nebo DB WebAdmin (panel Plesk) pro otevření náhledu databáze v nástroji phpMyAdmin.

Úpravy údajů v databázích (s výjimkou záloh, k nimž se ještě dostaneme) jsou záležitostí spíše pro pokročilejší uživatele, ale zvládnout je může s některými návody jistě i začátečník. V obou případech platí, že před jakýmkoli zásahem nezapomeňte databázi zálohovat, ztráta těchto dat může být trvale nenahraditelná. Pokud si na změny netroufáte a zjistíte, že je třeba je provést, oslovte někoho zkušenějšího, pomoci vám může kdokoli, kdo ovládá SQL.

Přehled tabulek systému WordPress

Po instalaci WordPressu se vytvoří vždy následujících deset tabulek:

wp_comments – jak název napovídá, obsahem jsou informace, které se týkají komentářů. Jsou zde uloženy informace o počtu komentářů, jejich rozdělení u jednotlivých příspěvků, čas vzniku, případně jakýchkoli úprav, samozřejmě nick nebo jméno komentujícího, samotný obsah komentáře, e-mail, je-li vyžadován, web adresa, pokud je vložena, ale i IP adresa připojení, odkud byl komentář odeslán.

wp_links – pod pojmem „links“ jsou míněny samozřejmě odkazy, ale nejedná se o všechny odkazy, které kdo kdy kam ve všech textech a komentářích vložil, v tomto případě jde výhradně o odkazy, které můžete (ale nemusíte) nechat zobrazovat například v postranním menu prostřednictvím widgetu. Odkazy vkládáte v administraci přes speciální stejnojmennou volbu, přímo dostupnou v horní části levého menu. Odkazů můžete vytvořit libovolné množství, dále je př. rozdělit do skupin podle různých parametrů, opatřit popisky, atp. A tohle vše se zapíše právě sem.

wp_options – bez téhle tabulky by WordPress jednoduše nešlo zprovoznit a je to také tabulka, kde je třeba změnit údaje, pokud například stěhujete server na nějakou zbrusu novou doménu. Zde jsou totiž uloženy informace o základním nastavení WordPressu. Tady najdete URL adresu, název webu, jeho popisek, formát dat, e-mail a hodnoty, které měníte při základním Nastavení v administraci. Heslo k přístupu do administrace zde však není, to je vždy spojeno s uživatelem, a proto je součástí tabulky wp_users, viz níže.

wp_postmeta – tato tabulka obsahuje metadata k článkům, nikoli však články samotné. Při publikaci článků můžete kromě vlastního textu přidávat upřesňující a související položky, vkládat různé doplňky prostřednictvím uživatelských polí (custom fields) nebo přiřadit článek k jednotlivým kategoriím. Některé údaje sem navíc mohou později částečně vkládat i pluginy, které přímo souvisejí s úpravou nebo rozšířením článků, jako například počet zhlédnutí článků atp. Ukládá se sem tedy vše, co souvisí s oním konkrétním článkem.

wp_posts – je obsahově zpravidla jedna z největších tabulek, protože zde právě jsou ukládány texty vašich článků. Čím více článků vytvoříte, tím více tato tabulka objemově narůstá. Vkládá se sem název článku, článek sám o sobě, ale také údaje o tom, kdy a zda je příspěvek publikován, kdy byl vytvořen, kdy aktualizován, jaký obrázek byl k němu nahrán, podoba trvalého odkazu, zda je zaheslován atp.

wp_terms – možnost rozčlenění článků do kategorií a přiřazení tagů (tedy štítků nebo řekněme klíčových slov) umožňuje tato tabulka, kam se vkládají názvy vytvořených kategorií a tagů.

wp_term_relationshipsvztahy mezi články, kategoriemi, tagy a dalšími součástmi souvisejícími s publikací článků jsou uloženy právě v této tabulce.

wp_term_taxonomy – na rozvoj taxonomie se tvůrci podle svých slov zaměřili například ve  WordPressu 2.8. Taxonomie se v obecné rovině věnuje rozdělování, klasifikaci, upřesňování či popisování pojmů. V této tabulce proto najdete příslušné rozčlenění odkazů, tagů a kategorií. Najdete zde např. také upřesňující popisky, které máte možnost (ale nemusíte) odkazům, tagům i kategoriím při jejich vytváření přidělit.

wp_usermeta – jak název napovídá, zde se nacházejí metadata, která jsou spojena s uživateli WordPressu. Především zde najdete údaje o jménu uživatele (nickname) a o jeho roli a přístupových právech, která mu máte možnost z pozice admina nastavit, výběr rolí je od administrátora s plnými právy, přes redaktora, autora, spoluautora až po běžného návštěvníka.

wp_users – sem obrátíte své zraky, až budete hledat hlavní informace o uživateli. Tady najdete vyplněné jméno a příjmení, ale také přístupové heslo uživatele k účtu. Toto heslo je zde uloženo v zašifrované podobě, takže jeho dešifrování není vůbec snadné či spíše pro běžného uživatele nemožné, proto při jeho zapomenutí je téměř jedinou a trochu ožehavou možností kompletně jej vyresetovat (viz návod níže). Dále je zde uživatelovo ID, datum registrace, e-mail, nick, a další údaje, pokud je uživatel vyplnil (webová adresa, ICQ, Jabber, Gooogle Talk atp.)

 

Pokročilí Resetování hesla je prakticky jediná možnost, pokud heslo zapomenete, a provádí se právě v prostředí databáze, tedy za pomoci phpMyAdmin. Je to krok poněkud riskantní a na vlastní nebezpečí, nicméně, pokud jste přišli o heslo, možná vám nic jiného nezbude. Tak jako tak si nejprve udělejte zálohu databáze.Otevřete si phpMyAdmin. Klikněte vlevo na tabulku wp_users, heslo je uložené konkrétně v poli v poli user_pass. Zaškrtněte okénko vedle pole user_pass a nahoře vyberte volbu Projít. Nyní uvidíte tabulku se seznamem uživatelů, případně tam bude jen jediný, admin, klikněte vedle něho na malou tužtičku. Objeví se kýžená tabulka a v ní vyprázdníte okénko na řádku vpravo vedle zmíněného pole user_pass (viz obr. níže) a navíc ještě v roletkovém menu vyberete volbu MD5, což je typ šifrování, které po uložení vaše nové heslo zase zašifruje. Generátory MD5 šifrování lze najít i na internetu, tudíž heslo můžete zaheslovat externě a už zaheslované přepsat do tohoto řádku a v tom případě už samozřejmě žádné roletkové menu není třeba použít. Pokud tedy heslo napíšete normálně, vyberte MD5 a dejte uložit, a při dalším přihlášení k účtu jako admin (pro kterého heslo upravujeme) se přihlaste s novým heslem.


Obr. Resetování hesla 1 – volba uživatele admin, kterému měníme heslo (klik na tužtičku)

 

 

Obr. Resetování hesla 2 – výběr šifrování MD5

 

 

Obr. Resetování hesla 3 – zápis nového hesla

 

 

Pozor!!! Ještě upozornění k volbě hesla, volte heslo samozřejmě odpovídající požadavkům WordPressu, to znamená aspoň 7 znaků a kombinaci minimálně velkých a malých písmen a čísel, ještě lépe, pokud použijete některý ze znaků: ! “ ? $ % ^ &.

 Přečtěte si také:Kategorie : Šuplík, WordPress
Štítky: , , ,

Okomentovat