Ze šuplíku (4): Vytvoření tzv. hezkých odkazů (úprava trvalých odkazů a .htaccess)

Při tvorbě webových stránek a snaze o jejich propagaci dříve nebo později zaručeně narazíte na termín SEO. SEO (Search Engine Optimization, tedy optimalizace pro vyhledávače) využívá znalostí o fungování automatizovaného zpracování webových stránek v internetových vyhledávačích. A na základě těchto principů se následně sestavuje optimální obsahová i formální podoba webu.

Je to skoro novodobé zaklínadlo a za nabídky „optimalizace stránek pro SEO“, tedy dosažení prvních nebo aspoň předních pozic ve vyhledávačích pro určitá klíčová slova, si mnozí rádi zaplatí. Nebudeme zde řešit, zda to není někdy až přehnané, ani co a jak funguje, a že většinu základních informací o SEO principu se dozvíte po pár hodinách hledání na internetu, nicméně není problém v některých směrech vyjít tomu pozitivnímu, co znalosti SEO přinášejí, vstříc.

Ze šuplíku vytahuji vybrané kapitoly nevydané knihy, které (snad) ještě mají co říci i dnes.
(Varování: Stav textu odpovídá roku 2010! Aktualizace by byla příliš náročná, omluva předem.)
Jen občas se něco málo pokusím oprášit…

Jde nám přece o získání kvalitních návštěvníků pro náš web a jedním z nástrojů, jak návštěvnost podpořit, jsou například klíčová slova, která se objevují přímo v URL příspěvků (tzv. hezký odkaz). Předem však podotýkám, že kvalita webu a příspěvků na něm je v dlouhodobého hlediska přece jen důležitější (tedy pokud děláte ten web pro lidi a nikoli pro vyhledávače), a větší váhu než URL s klíčovými slovy má správně zvolený titulek stránky (<title> v hlavičce webu, nebo i správné sestavení a používání <h1> až <h6> je rovněž potřeba znát). Nicméně pár pozitivních bodíků tzv. „hezký odkaz“ či „SEO URL“ atp. přinese, tak proč jej nevyužít.

Možnost využití pěkných odkazů vyžaduje, aby váš server podporoval mod_rewrite a abyste si připravili soubor .htaccess [tečka]htaccess. Do tohoto souboru buď sám WordPress vloží při úpravě Trvalých odkazů v jeho administračním prostředí kód, který umožní používání hezkých odkazů, nebo jej tam zkopírujete sami, podle vzoru, který vám zde WordPress vygeneruje.

A kde vzít soubor .htaccess? Jednoduše si jej vytvoříte, například jako prázdný soubor v Poznámkovém bloku, který následně uložíte, ale pozor, je poté nutno odstranit automaticky přidanou koncovku .txt, tedy nikoli .htaccess.txt, ale jen .htaccess Tuto úpravu snadno uděláte např. v Total Commanderu, když soubor označíte a zmáčknete dole tlačítko Přejmenovat/Přesunout (Přejm/Přes) nebo F6 (v tom případě ale dbejte na to, abyste v obou oknech měli otevřenou stejnou složku, jinak se vám soubor nejspíše pouze přesune z okna do okna a nikoli přejmenuje. Pro úpravy zvýrazněný název s blikajícím kurzorem jednoduše zkrátíte a poté potvrdíte zmáčknutím ENTER. Nezapomeňte připsat tečku před.

Soubor poté nahrajte do hlavního adresáře webu přes FTP klienta, tedy tam, kde je hlavní index.php a nastavte mu CHMOD práva na 777.

 

Pozor!!! Soubor .htaccess je konfigurační soubor webového serveru. Jeho jediný správný zápis je [tečka]htaccess, tedy .htaccess. Jedná se totiž o soubor bez názvu, tj. vlastně pouze o příponu. Je důležité dát pozor na správný počet písmenek a vyhnout se běžným chybám jako nějakápředpona[tečka]htaccess, htacess, htacces, htaces, či .htaccess[tečka]nějakákoncovka (př. .httaccess.php), a tak podobně. Jediný správný a funkční zápis je pouze a výhradně .htaccess. Tento soubor umožňuje př. přesměrování stránek, omezení přístupu, nastavení chybových stránek či pro naše účely potřebné nastavení tzv. hezkých odkazů (SEO URL).Některé hostingy využití .htaccess nepodporují. V tom případě se na ně obraťte s žádostí o pomoc při konkrétním řešení vašeho problému.

 

Pozor!!! Pro funkčnost úpravy trvalých odkazů, musí být na vašem serveru povolený modul mod_rewrite, na který jsme upozorňovali v článku o výběru hostingu.

 

Nyní je čas přihlásit se nebo vrátit do administrace. Pokud nevíte, kde přihlašovací stránka k administraci je, vězte, že ji při běžném nastavení najdete na adrese www.vasweb.cz/wp-login.php. Jestliže máte web na subdoméně nebo v podadresáři, pak odkaz upravte podle toho. Opět po přihlášení vstoupíte nejprve na nástěnku a odtud v levém menu přejděte do Nastavení, kde se vám otevře po kliknutí volba Trvalé odkazy (anglicky Permalinks).

Přednastavená je volba, kde je uvedeno ID (identifikační, de facto „pořadové“ číslo článku), tedy: http://www.vasweb.cz/?p=123, všechny nabízené volby ve verzi WordPress 3.4.2  jsou následující:

  • 1) ID článku    http://www.vasweb.cz/?p=123
  • 2) rok, datum a název článku    http://www.vasweb.cz/2012/11/03/nazev-prispevku/
  • 3) rok, měsíc a název článku     http://www. vasweb.cz/2012/11/nazev-prispevku/
  • 4) archiv a číslo článku    http://www. vasweb.cz/archiv/123
  • 5) samostatný název příspěvku  http://www.vasweb.cz/nazev-prispevku/

Poslední je okénko, do něhož můžete vložit svou Vlastní strukturu. Volby dvě, tři a pět upravují URL do podoby „hezkého odkazu“, ale při hledání na internetu jsem našla volbu, kterou používám ještě raději. Její podobu je ovšem nutné vyplnit do prázdné kolonky vedle označení Vlastní struktura. Zapíše se tam v podobě /%post_id%/%postname%/ a vytvoří pak odkaz v podobě:  http://www. vasweb.cz/123/nazev-clanku/. Můžete použít samozřejmě i strukturu bez ID, ovšem pak nastanou drobnější problémy v okamžiku, kdy nějaké dva příspěvky náhodou nazvete úplně stejně. ID každého příspěvku je však zaručeně vždy jiné, proto se jeho použití vyplatí, předejde se tak potenciálním problémům, navíc SEO hodnotu „hezkého odkazu“ to prakticky nesníží.

 

Tip Volba pro hezké odkazy s ID odkazu a názvem příspěvku, jehož jednotlivá slova jsou oddělena pomlčkami se do vlastní struktury zapíše jako /%post_id%/%postname%/  

 

Jakmile zvolíte jakoukoli jinou formu odkazu než je defaultně nadstavená první volba, je nutné, aby tato struktura byla přepsána do souboru .htaccess. Jestliže vše funguje správně, máte .htaccess vytvořeno a máte i správně nastavena jeho práva na 777, struktura potřebná pro psaní nového typu odkazů se do něho vepíše sama. Pokud je ale cokoliv špatně, naskočí vám následující hláška a pod ní bude okénko s kouskem kódu.

Níže uvedená pravidla patří do souboru .htaccess, do něhož ale nelze zapisovat. Pokud by to šlo, proběhlo by vše automaticky, ale v tomto případě je nutné vložit pravidla ručně. Pokud chcete vybrat vše, klikněte do formuláře a stiskněte CTRL + A..

 

V případě využití hezkých odkazů v podobě /%post_id%/%postname%/, bude tento kód vypadat následovně:

   Kód <IfModule mod_rewrite.c>RewriteEngine On

RewriteBase /

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d

RewriteRule . /index.php [L]

</IfModule>

 

Uvedený kód je pak nejsnazší jednoduše zkopírovat do souboru .htaccess a odkazy budou fungovat tak, jak mají. Kdyby se v budoucnu objevily jakékoli problémy se zobrazováním jednotlivých příspěvků, zkuste nejprve vypnout toto zobrazování hezkých odkazů a vraťte se k volbě jedna, abyste si potvrdili, že to není způsobeno právě nějakou chybou při využívání „hezkých odkazů“.

 

Pozor!!! Může se stát, že vám soubor .htaccess při použití Total Commanderu po umístění na FTP zmizí, potom použijte raději jiný FTP program (př. dříve zmíněný klient FileZilla) Soubor .htaccess totiž patří mezi tzv. skryté soubory a ty ne vždy jsou zobrazovány. Děje se to i přes to, že máte v Total Commanderu nastaveno: Konfigurace – Možnosti – Zobrazení – Zobrazovat skryté a systémové soubory (pro experty)

 

Tip Přihlašovací stránka k administraci bývá na adrese www.vasweb.cz/wp-login.php

 Přečtěte si také:Kategorie : Šuplík, WordPress
Štítky: , , ,

1 x okomentováno “Ze šuplíku (4): Vytvoření tzv. hezkých odkazů (úprava trvalých odkazů a .htaccess)”

Přidat komentář (+)

  1. Pokud nekomu pripada pozadavek na PHP 4.4.x prilis omezujici a pritom se mu opravdu nechce sestavovat konverzni pole pro strtr, muze se podivat do zdrojoveho kodu textpatternu na funkci dumbDown() v souboru txplib_misc.php a na ini soubor i18n-ascii.txt, oboji v adresari lib.Osobne povazuji za pekne, kdyz jsou ze zkratek odstraneny pomlcky. Vetsinou se z „firma s.r.o.“ stane „firma-s-r-o“, pritom „firma-sro“ je asi hezci.

Okomentovat