Ze šuplíku (3): Co WP a freehosting? Anebo chcete WP blog (téměř) bez instalace?

Třebaže free webhosting obecně příliš nemohu doporučit, protože pro plnou funkčnost WordPressu se kvůli různým omezením (zpravidla zapnutému SAFE MODE a nízkému memory_limitu či omezením různých PHP funkcí) nehodí, úplně jeho využití nezatracuji. Jen zmíním ještě další částá omezení: Aktualizace pluginů a samotného WordPressu nefunguje v administraci, a proto je budete nuceni nahrávat přímo na server. Některé pluginy, případně i náročnější vzhledy vám též nemusí fungovat atp.

Ze šuplíku vytahuji vybrané kapitoly nevydané knihy, které (snad) ještě mají co říci i dnes.
(Varování: Stav textu odpovídá roku 2010! Aktualizace by byla příliš náročná, omluva předem.)
Jen občas se něco málo pokusím oprášit…

 

Pozlobit vás mohou i reklamy, které free webhostingy automaticky vkládají na web. Lze očekávat, že se WordPress na free hostingu bude pomaleji načítat. Jestliže jste však připraveni i na podobné obtíže, pak nebudu zastírat, že existují free webhostingy, na kterých lze WordPress nainstalovat a s danými omezeními provozovat.

Do svých tipů jsem zvolila dva freehostingy, i když netvrdím, že WordPress nelze nainstalovat i na jiných. První je obecně známý a často využívaný free hosting Internet Centrum, který najdete na webu IC.cz. Tím druhým je rychle rostoucí webhosting Endora.cz, který v oblasti redakčních systémů nabízí pro začátečníky vítanou bonusovou funkci, kterou je velmi zjednodušená instalace WordPressu.

Free webhosting Endora.cz

Ke zjednodušené instalaci WordPressu na Endora.cz stačí po aktivaci a zprovoznění účtu přejít v nabídkovém menu do sekce Aplikace. Tam hned na prvním místě najdete položku WordPress s tlačítkem: Nainstalovat WordPress. Vyberete verzi (pozn: výběr z cca 5 posledních), stisknete tlačítko a během okamžiku je vše hotovo. Snadné, že? Asi bych měla dodat, že Endora.cz je jinak i klasickým webhostingem, free hosting je pouze jednou z nabízených služeb. Doplněno 10/2012: Pro free weby, jak jsem si nyní všimla, také platí pravidlo aktivity (aktivita databáze aspoň 1x za měsíc), předpokládám zkušenost s nenavštěvovanými a nespravovanými weby, které jinak svou “ fyzickou existencí“ zabírají místo pro jiné projekty.

Když poté přejdete na adresu stránek (respektive administrativní stránku wp-admin), které jste si zde založili, uvidíte zde hlavní stránku WordPressu a můžete ho okamžitě začít používat. Uživatelské jméno administrace WordPressu je admin a heslo je totožné s heslem, s nímž se přihlašujete do administrace Endora.cz. Žádné starosti s nastavováním, přípravou databáze, vše automaticky vygenerováno. Je to také jedna z možných cest.

Free webhosting IC.cz

Zde vás odkáži na (také již pamětihodný)  zdroj, kde najdete postup instalace na IC.cz krok za krokem detailně popsaný, a to jsou webové stránky www.cwordpress.cz. Vše potřebné zde naleznete v sekci Návody (http://www.cwordpress.cz/navody/instalace-wordpress-na-ic-cz-internet-centrum.html).

Instalace WordPressu je sice po jejím naučení poměrně rutinní věc, ale mnoho uživatelů uvítá, má-li možnost nutnost instalace obejít, jak to bylo zmíněno u webhostingu Endora.

Výše jsme si řekli, jak se snadno zprovozní WordPress web na free hostingu Endora.cz. Stačí k tomu v podstatě stisk jediného tlačítka. Podobné služby stále častěji nabízejí i hostingy placené. Postup „instalace“ se v drobných detailech liší, může krom stisknutí tlačítka vyžadovat například vyplnění jednoduchého formuláře (třeba uživatelského jména, hesla či přístupu do databáze), ale skutečně se jedná o maximální usnadnění, při kterém se využívá automatického generování přístupových dat.

Zautomatizování instalace je velmi pohodlné z hlediska užívání, lehce komplikovanější v případě, pokud jednou web budete chtít přesouvat. V tom případě stejně budete nuceni všechny potřebné údaje získat a poznamenat. Pokud si je zadáváte při klasické instalaci sami, potřebné údaje už znáte, nebo dobře víte, kde je hledat. To však rozhodně není důvod, proč zjednodušenou instalaci odmítat. Budoucí vývoj spíš dává tomuto novému trendu zelenou.

 

Tip Na rozdíl od free webhostingu je zatím obtížné dát dohromady nějaký standardní přehled placených služeb, kde je instalace opensource systémů, respektive WordPressu, přístupná. Proto pouze odkážu na svůj web WPress.cz, kde jsem se v článku Podpora instalace WordPressu přímo na hostingu aspoň zčásti této problematice věnovala, a kam mají možnost přidávat uživatelé své aktuální tipy.

 

Blog WordPress rovněž můžete bez nutnosti  instalace snadno založit na stránkách cs.wordpress.com (neplést si s cs.wordpress.org, kde je nejnovější česká verze WordPressu) a získáte blog s názvem vas_nazev.wordpress.com.

 

Pozor!!! Ovšem pozor, zbavíte se tak části své svobody, tedy přístupnosti některých funkcí, a za některá rozšíření budete nuceni zaplatit (například použití mimořádného pluginu, který není v nabídce, případně pokud budete chtít použít vlastní doménu). Nemáte zde také ani přístup ke zdrojovým souborům a váš blog bude ve verzi zdarma založen výhradně na výše uvedené subdoméně. Výhodou je samozřejmě fakt, že nic nemusíte instalovat a i to, že komunita kolem wordpress.com je celkem slušně provázaná, takže zde brzy získáte slušnou návštěvnost, ovšem ne vždy to musí být návštěvníci z vaší cílové skupiny.

 Přečtěte si také:Kategorie : Šuplík, WordPress
Štítky: , , ,

1 x okomentováno “Ze šuplíku (3): Co WP a freehosting? Anebo chcete WP blog (téměř) bez instalace?”

Přidat komentář (+)

  1. Piracetam napsal:

    Hlavní výhodou Endory je to, že je kompletně zdarma. Jedinou podmínkou je umístěný reklamní paty na každé stránce vašeho webu. Výhody jsou však zdrcující: 2GB prostoru pro každý web, neomezeně domén 2. a 3. řádu, cron, neomezeně databází, instalace redakčních systémů jedním kliknutím – no prostě nejlepší hosting. Další obrovskou výhodou je rychlost – bleskové zpracování skriptů, bleskové načítání stránky, rychlé FTP – o tom všem se vám bude na jiných freehostinzích jen zdát.

Okomentovat