WordPress 3.2 je tu a připomíná slavného Gershwina

V administraci se mi dnes ráno ještě chvíli objevovala aktualizace na bezpečnostní opravu WordPressu 3.1.4, i když ve skutečnosti již byla na světě verze WordPress 3.2.

Tentokrát bylo jako přídomek nové verze zvoleno velmi známé jméno skladatele a pianisty George Gershwina, které bude, předpokládám, povědomé i těm, jež jinak nejsou velkými znalci jazzové hudby. WordPress 3.2 je v pořadí už 15. „velká“ verze WordPressu (pomíjíme samozřejmě bezpečnostní aktualizace).

A aby patnáctek nebylo málo, předešlou verzi WordPress 3.1.x si v den vydání WordPressu 3.2 právě stáhlo 15 milionů uživatelů.

Tvůrci se zaměřili na zlepšení rychlosti a uživatelské přístupnosti WordPressu. „Odlehčen“ byl vzhled administrace, změněna byla i defaultní šablona WordPressu, která se jmenuje opět podle roku vzniku – Twenty Eleven (tj. 2011) a byla vytvořena v HTML 5. Tvůrci navíc slibují, že se i dál chtějí držet plánu vydat novou šablonu vzhledu každý rok.

WordPress už od verze 3.1 směřuje stále víc k formálnímu zjednodušení, což spočívá zejména v defaultním přímém zobrazování pouze hlavních funkčností, přičemž rozšířené funkce si pak uživatel vybírá sám podle svých potřeb například v Nastavení zobrazených informací (cokoliv budete tedy v administraci na rozdíl od starších verzí postrádat, hledejte zeména tam).

WordPress 3.2 tento trend dále podporuje. Přepracován byl především editor příspěvků, kde byla zdůrazněna jeho hlavní uživatelská funkce – tj. psát a psát. A tak přibyla možnost volby nového „celoobrazovkového“ tj. fullscreen – Zen režimu. V editoru pro přepnutí do tohoto režimu najdete nové tlačítko „celá obrazovka“ – „fullscreen“.

Menší upozornění: WordPress 3.2 už dal definitivně vale PHP4 (vytvořen v PHP 5.2.4), starší verzi MySQL (nově podporuje MySQL 5) a nepodporuje ani starší prohlížeče typu Internet Explorer 6, což je vyváženo využitím zcela nových funkčností a technologií. (Upozornění na používání neaktuální verze prohlížeče se nově objevuje na nástěnce).

WordPress 3.2 přichází s docela příjemnou novinkou: při dalších aktualizacích se již budou přepisovat pouze soubory, v nichž došlo ke změnám.

WordPress 3.2, zatím v anglické verzi, je ke stažení na:

http://wordpress.org/download/

Aktualizovat můžete samozřejmě i přímo v administraci.

Jak dlouho si počkáme na češtinu, bude jistě časem známo na webu překladatelů WordPressu: Separatista.net.

Více o WordPressu 3.2 zde v článku vývojářů:

http://wordpress.org/news/2011/07/gershwin/Přečtěte si také:Kategorie : Novinky, WordPress
Štítky: , , ,

5 x okomentováno “WordPress 3.2 je tu a připomíná slavného Gershwina”

Přidat komentář (+)

 1. SMO napsal:

  V celku zajímavé novinky. Počkám na českou verzi a pak budu jedním kliknutím v administraci automaticky aktualizovat.

  • WPress napsal:

   Taky počkám až na češtinu, tedy krom testovacího webu. 🙂

   Nevypadá to špatně, ještě se dívám na novou šablonu Twenty Eleven, která se dá docela pěkně upravovat v jejím nastavení. Není špatná, zatím jediné, co se mi nelíbí, je příliš velký obrázek v záhlaví, oproti Twenty Ten je výrazně větší, na můj vkus až za hranicí, protože při menším rozlišení pomalu není vidět začátek textové části.

 2. WPress napsal:

  Čeština pro WordPress 3.2 je ke stažení na Separatista.net, čeština pro WordPress 3.2.1 vyjde pp vzápětí (s odstupem hodin, max. dnů), viz:

  http://www.separatista.net/wordpress/cestina/cestina-pro-wordpress-3-2

 3. Tomáš napsal:

  Prosímtě, neznáš nějakej plugin na zobrazení počtu přečtení článku?

  Dále bych potřeboval nějakej plugin na revizi článku (třeba datub kdy byl naposled článek aktualizován).

  A poslední co bych potřeboval mít u všech článku text třeba „jestli se vám to líbilo sdílejte atd… prostě nějakej plugin na stejný text u všech článků.

  Děkuju.

Okomentovat