Nová česká kniha o WordPressu pro verzi 3.0

Druhá česky psaná kniha a první kniha od českého autora, věnovaná WordPressu, je nyní již několik dní k dostání na pultech knihkupectví. Po překladu úspěšné knihy autora Scotta McNultyho, která vyšla pod názvem: WordPress – efektivní publikování na webu, je zde čerstvá novinka autora Luboše Kudláčka: WordPress – Podrobný průvodce tvorbou a správou webů. Kniha je věnována WordPressu 3.0.x.

Na rozdíl od první zmiňované knihy (určené především začátečníkům) bych tuto knižní novinku doporučovala mírně až středně pokročilým uživatelům a webmasterům, a to nikoli programátorům. Pokročilejší úpravy kódu zde najdete spíše okrajově. Ale domnívám se, že i pokročilí tvůrci webů mohou v obsahu najít postřehy a tipy, které ocení a uplatní v praxi.

Velkým plusem knihy je zejména podrobnější přiblížení používání kolem 40 oblíbených a často používaných pluginů (a k tomu tipy na řadu dalších). Některé z nich sice najdete také zde na webu, ale většinu nikoliv, důvodem byla příprava knihy podobného zaměření, pro kterou toto měl být podpůrný web. Mohu v této souvislosti poznamenat, že do knihy byly vybrané ve velké míře právě ty základní pluginy, z nichž většinu bych zvolila také.

Dobře je přiblíženo hlavně používání a nastavení menších pluginů. U obsáhlejších pluginů (př. elektronický obchod, diskuzní fórum) nenajdete sice vyčerpávající ukázku nastavení, ale pro základní seznámení s pluginem podobného typu je dostačující.

S WordPressem 3.0 došlo ke sloučení klasického WordPressu s multiuživatelskou verzí, a proto bych jako další plus knihy vyzdvihla ukázku nastavení Multi WordPressu v samostatné kapitole.

Po nezbytné kapitole věnované instalaci se seznámíte mj. s nastavením a tvorbou šablony vzhledu. Hned poté přejdete k využití WordPressu pro blog, pak pro statickou (př. firemní) stránku a konečně pro portál nebo magazín. Této koncepci je podřízeno také řazení obsahu jednotlivých kapitol, což může trochu (ale ne nutně) mást hlavně začátečníky (př. kdo chce začít s tvorbou magazínu, bude přesto zčásti potřebovat projít kapitoly věnované blogu i statickému webu). Autor se však vcelku snažil nezapomínat na odkazy k souvisejícím kapitolám a na shrnutí, a tak zvolené koncepci jinak není co vytknout.

Abych však nezůstala jen u pozitiv, v knize této úrovně mi přece jenom chybí zaměření také na problematické situace, které mohou ve WordPressu nastat. Nejde snad ani tak o to, aby zde byly podrobně popsány všechny komplikace, chybová hlášení atp., ale některé situace jsou opravdu natolik obvyklé, že by na ně knížka určená pokročilejším přece jenom neměla zapomínat.

Jak jsem se již zmínila v úvodu, programátoři zde také pravděpodobně nenajdou nic příliš objevného, co by šlo nad rámec obvyklého používání pluginů a základní přípravy vlastní šablony, čímž ale v tomto případě neříkám, že by to bylo málo. Pluginům a jejich používání je věnováno skutečně hodně prostoru a postřehů z praxe není nikdy dost.

Hledáte-li průvodce tvorbou webu ve WordPressu, který vám předá řadu tipů a zkušeností z praxe, pak s touto knížkou nesáhnete vedle. Očekáváte-li řešení zapeklitých problémů a potřebujete-li provést velmi pokročilé úpravy, pak zde odpovědi na své otázky pravděpodobně nenajdete.

***

Knihu WordPress – Podrobný průvodce tvorbou a správou webů můžete zakoupit mj. zde níže, nyní s 15 % slevou (stav k 19. 11. 2010):

http://knihy.cpress.cz/knihy/pocitacova-literatura/webdesign-tvorba-www-stranek/wordpress-podrobny-pruvodce-tvorbou-a-spravou-webu/

Podporu knihy najdete na adrese:

http://www.wpkniha.cz

***

Kniha WordPress – efektivní publikování na webu je k dostání na webu:

http://www.zonerpress.cz/kniha/pro-programatory/wordpress-efektivni-publikovani-na-webuPřečtěte si také:Kategorie : Kniha, Novinky, WordPress
Štítky: , , , ,

5 x okomentováno “Nová česká kniha o WordPressu pro verzi 3.0”

Přidat komentář (+)

 1. Aramon napsal:

  Sice nepředpokládám, že bych tam našel něco nového pro sebe, ale náhoda je blbec 🙂 A hlavně dobrý počin je potřeba podpořit a ocenit… Zakoupím…

 2. WPress napsal:

  I já jsem mezi pluginy našla něco pro mě nového, takže vždycky je co objevovat… 🙂

 3. teenageriot napsal:

  Já už jsem ji taky přečetl a rozhodně stojí za to ji mít doma. Část o e-shopu mi příjde tedy trochu zbytečná (už proto, že nutně musela být velice stručná), naopak třeba v poměrně podrobné části o šablonách mohlo být alespoň letecky také něco o hierarchii šablon, což je podle mého názoru docela silný nástroj pro originálněji pojatý web (např. jak udělat jinou šablonu zvlášt pro jednu kategorii). Ale celkově dobrá práce, hlavně popis pluginů, postřehy z praxe, a plusem je taky celkově zhuštěná forma (překlad od Scotta McNultyho byl plný slovní vaty a člověk se nic moc nedozvěděl, taky šla rychle z ruky…).

 4. Bigdrobek napsal:

  Knihu jsem koupil a přečetl ji. Pro lidi kteří již mají zkušenosti s WordPressem má takle knížka také přínos. Jednak jsem se zde dočetl o několika zajímavých věcech v nastavení WordPressu, které mě unikli + mě zaujala část, která se věnuje popisu a instalaci pluginů. Je zde i stručný popis WPMU verze.

 5. Krabath napsal:

  Ahoj, tak tuhle knihu si koupím, bude se mi určitě hodit. Děkuju za tip.

Okomentovat