Smazání tabulek nepoužívaných pluginů v databázi – Plugins Garbage Collector

Při vytváření webu ve WordPressu jistě mnozí zkoušejí různé pluginy, které zase opustí. Jiné pluginy pak třeba vymění časem. V databázi tudíž po některých dříve použitých pluginech zůstávají tabulky, které už nejsou potřeba, ale přesto zde jsou, protože uživatelé, někdy i zkušenější, nemají jistotu, které z tabulek mohou smazat a které nikoli. Jejich obsah se pak stává nadbytečnou součástí záloh databáze a mnohdy zbytečně zvětšuje velikost zálohy. A to nemluvím o znepřehlednění struktury databáze.

Pro nezkušené uživatele WordPressu je zpravidla podobný zásah do databáze téměř nemyslitelný, protože hrozí, že smažou tabulky, bez kterých nejen nebudou fungovat aktivní pluginy, ale ani samotný WordPress.

S řešením, jak pohodlně přímo v administraci WordPressu nepotřebné databázové tabulky vymazat, přichází plugin Plugins Garbage Collector. Po aktivaci se přidá do levého menu mezi Nástroje.

Vlastní ovládání pluginu je jednoduché. V jeho administraci objevíte tlačítko Scan, po jehož stisknutí budete upozorněni, že prohledávání databáze chvíli potrvá. Když potvrdíte, že chcete pokračovat ve skenování, po chvíli se objeví tabulka, v níž mohou být například zelené, modré a červené položky, označující tabulky, které v databázi patří k určitým pluginům.

Červené položky patří k těm dlouhodobě neaktivním (když je smažete, neměl by se narušit běh WordPressu, pokud se nejedná o tabulky vámi pouze dočasně vypnutého pluginu, proto i zde nejprve zaškrtnutí políček promyslete), modré jsou tabulky pluginů nedávno deaktivovaných (opět by jejich smazání nemělo ohrozit běh webu, ale smazání též řádně promyslete), zelená barva označuje tabulky pluginů aktivních. Ty tedy, nemáte-li závažný důvod – nemažte (nezaškrtávejte)!

Vždy se rozhodně vyplatí si před jakýmkoli podobným zásahem udělat zálohu databáze!

Nyní tedy tabulky, které chcete smazat, zaškrtněte a pak už jen zmáčkněte tlačítko Delete tables. Pozor, změny už nelze vrátit, takže před smazáním zaškrtnutá pole řádně překontrolujte.

Plugin byl aktualizován pro WordPress 3.0 a určený je pro WordPress 2.9 a výše.

Plugins Garbage Collector ke stažení:

http://wordpress.org/extend/plugins/plugins-garbage-collector/Přečtěte si také:Kategorie : Pluginy, WordPress
Štítky: , , ,

3 x okomentováno “Smazání tabulek nepoužívaných pluginů v databázi – Plugins Garbage Collector”

Přidat komentář (+)

  1. Zdravím příznivce tohoto pluginu a přicházím s dobrou zprávou pro neagličtináře. Jak již asi tušíte z úvodu… Tento plugin jsem přeložil a poslal překlad autorovi, takže v další verzi, by již měla být čeština jako jeden ze základních jazyků 🙂

  2. WPress napsal:

    Super, tak to je dobrá zpráva. Díky. 🙂

  3. Masterbill napsal:

    Provedl jsem aktualizaci češtiny, takže pevně věřím, že v nové verzi se objeví 🙂

Trackbacky/Pingbacky

  1. Plugins Garbage Collector česky | Jindrova životní cesta

Okomentovat