Relativní cesta k obrázkům – plugin Relative Image URLs

Když jsem přesunovala jeden web na jinou doménu, setkala jsem se v podstatě s jedinou větší nepříjemností, a tou byly URL adresy vložených obrázků. Ve WordPressu se do příspěvků vkládají absolutně, což pak je nutné změnit buď příspěvek po příspěvku, nebo jakž takž v zálohované databázi. Ani jedno z toho není nejlepší cesta. Zatím neznám jiné řešení, čímž netvrdím, že není, ale určitou aspoň drobnou pomocí v tomto směru může být plugin Relative Image URLs.

Jeho pomoc spočívá v tom, že po aktivaci zajistí, že nově vložené obrázky již mají relativní URL. To je zmíněné velké plus. Je však velká škoda, že tento plugin neumí změnit URL u již vložených obrázků, ba ani nemění URL odkazů k obrázkům (př. při vložení miniatury je možnost vložení odkazu na velký obrázek, ten v základu zůstává v absolutní podobě).

Je pravda, že ve druhém případě (úpravy odkazu k obrázku) stačí, aby si tento nedostatek vkládání absolutních URL uživatel pokaždé uvědomil sám a upravil jej hned při vkládání obrázku. Avšak to je zas úkon navíc, který by právě podobný plugin mohl v ideálním případě zautomatizovat, protože stejně tak si znalý uživatel koneckonců může odkaz k obrázku upravovat sám i při vložení do HTML editoru.

Plugin byl vytvořen pro WordPress 2.0.2 a vyšší, aktualizován byl i pro WordPress 2.9.2.

A ještě upozornění! Tento plugin je nutné nahrát přes FTP (a ne přes vnitřní administraci WP), protože je dost nešikovně „zabalen v dvojobalu“, tzn. že až ho rozbalíte, tak musíte nahrát ne tuto rozbalenou složku, ale až vloženou podsložku, jinak se můžete setkat s hláškou „The plugin does not have a valid header.

Plugin Relative Image URLs ke stažení:

http://wordpress.org/extend/plugins/relative-image-urls/Přečtěte si také:Kategorie : Pluginy, WordPress
Štítky: , , , ,

9 x okomentováno “Relativní cesta k obrázkům – plugin Relative Image URLs”

Přidat komentář (+)

 1. Lelkoun napsal:

  Neříkám, že se to nedá vyřešit takto, nicméně se nejedná o samospásné řešení. Myslím si, že je daleko lepší projet celou databázi a nahradit všechny nepohodlné řetězce novou absolutní adresou.

 2. WPress napsal:

  O té databázi se tam víceméně zmiňuji. Ale to je prostě cesta pro pokročilé. 🙂 Tady se jedná i o běžného uživatele, nebo i řadu řekněme průměrných uživatelů WordPressu, kteří se do databáze z různých důvodů budou bát sáhnout. A také ti, kterým nic neříká HTML editor. Kdyby někdo pluginem (třeba rozvinutím tohoto zde uvedeného) ošetřil ještě rovnou i vkládání URL odkazů k obrázkům, aspoň těm nově vloženým, myslím, že by se to líbilo vícero lidem. 🙂

 3. Separatista napsal:

  Úplně nejlepší by asi bylo, kdyby se do příspěvku místo HTML vkládalo jen něco na způsob zkráceného zápisu, např. img id=1234. A pak by se dalo ještě v Knihovně médií upravovat třeba název, popisek, atd. a ještě by se to zpětně automaticky projevilo v příspěvku (výhody by se projevily i při přenosu na jinou doménu). Podobný plugin už sice existuje, ale není automatický, tzn. musíte zjistit ID obrázku a pak ten zkrácený nápis napsat ručně do příspěvku (nejde to tedy po výběru obrázku pouhým kliknutím). Pokusil jsem se na to vývojáře „upozornit“ (či aby to alespoň umožnili pro pluginy), snad se dočkáme ve verzi 3.1.

 4. WPress napsal:

  Separatista: Souhlasím. Tohle by bylo určitě ku prospěchu věci.

 5. alian napsal:

  Uzitocne, toto sa hodi

 6. Michal Čížek napsal:

  Nejsnažší cesta jak při migraci změnit url je pomocí jediného SQL dotazu přímo v databázi:

  UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, ‘http://www.stara-domena.cz’, ‘http://www.nova-domena.cz’);

 7. WPress napsal:

  Díky za užitečný tip. 🙂

 8. Michal Čížek napsal:

  Rádo se stalo, jen mi tam koukám vlezl na konci jeden apostrof navíc.

  Jinak další podobné užitečné SQL dotazy jsem právě publikoval zde:
  http://wordpress.ovx.cz/sql-dotazy-k-nezaplaceni/

  Začal jsem si – kde jinde než ve WP – dělat přehled v nasyslených pluginech a v jak-to-udělat, zatím sice není příliš obsáhlý, nicméně v zásobě pro publikování toho mám spoustu. Zařadil jsem také pro vlastní pohodlí automatický import příspěvků z tohoto a dalších několika blogů zde často přítomných kovaných WordPressistů.

 9. WPress napsal:

  OK, to jsem (snad) opravila a díky za další užitečné tipy, ty se také hodí. 🙂

Okomentovat