Blog rovná se výhradně jen jeden autor?

Jeden menší spor na webtrhu, do něhož jsem se dostala, mě přinutil k zamyšlení, zda blog píše vždy výhradně jeden autor. Ani jsem tedy nad tím dlouze nepřemýšlela, protože jsem si hned vzpomněla na proslulý a onehdy křišťálovou Lupou ověnčený blog Panáček v Reality show, kam občas ráda nakouknu a kde nyní již (byť stále pod hlavičkou blogu) přispívá víc autorů. Mimochodem běží také na WordPressu.

Jádrem pudla, tedy sporu byla definice blogu z Wikipedie, kde se píše, že:

Blog je webová aplikace obsahující příspěvky jednoho editora na jedné webové stránce. Nejčastěji, nikoli však nezbytně, bývají zobrazovány v obráceném chronologickém pořadí, (tj. nejnovější nahoře). Autor se nazývá blogger (někteří Češi píší pouze jedno g), veškeré blogy a jejich vzájemné vztahy blogosféra. Slovo „blog“ vzniklo stažením anglického „web log“, což v češtině zhruba znamená „webový zápisník“, a zkrácením slova „weblog“.

Pro mě samozřejmě tahle definice není směrodatná, a tak jsem oponovala, že vše prochází vývojem a tohle je spíš popis vzniku slova blog. I když je pravdou, že ve většině případů blog píše skutečně jen jedna osoba. Ale nemyslím si, že jakmile do blogu začne přispívat víc autorů, automaticky se musí stát například magazínem. Podle mě záleží čistě na tvůrci – kdo chce mít blog, nechť má blog, kdo magazín, nechť má magazín (a klidně také jej může psát sám).

Navíc jsem zrovna před chvílí objevila, že také na aukru (a mimochodem také pod WordPressem) běží blog adminů, kde přispívají tamní administrátoři. Nejedná se o sérii blogů, ale o jeden blog s více autory, tedy další ukázka… Blog je něco mezi osobní výpovědí, vlastními postřehy a deníčkem, ovšem zda ho píše jeden člověk nebo víc, to už je podle mě jedno. Ale třeba se mýlím a je nutné dodržovat kýmsi dané definice… anebo přece jenom ne? 😀 Já stojím na straně vývoje, a stejně jako byl nejprve „web log“ a nyní se to zkrátilo na blog, tak se vývojem posouvá i obsah pojmu… Tak to aspoň vidím já… Jak jsem tam i napsala, bez vývoje by šly některé věci do kytiček… 😉Přečtěte si také:Kategorie : Blog
Štítky: , ,

Okomentovat

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen/a.