Kde najít ve WordPressu ID kategorií a článků?

Přiznávám, že se občas nechávám inspirovat dotazy položenými na webtrhu, zvlášť když na takový dotaz znám, respektive napíšu odpověď. To je i případ tohoto příspěvku, který vznikl jako dovětek k tomu, že jsem odpovídala na dotaz, kde ve WordPressu najít ID kategorií, stránek a článků.

WordPress je v tomto směru docela podivný systém, protože já osobně bych čísla kategorií očekávala někde v hromadné administraci (seznamu) článků, stránek a kategorií. Při bližším ohledání však zjistíte, že nic takového zde nenajdete. Proč tomu tak je a zatím v žádné nové verzi to nikoho nenapadlo přidat, je mi dosud záhadou. Tato ID by šlo jistě najít v databázi, ale proč by tam měl člověk kvůli takovéto věci chodit? Naštěstí to lze zjistit ještě i jinak, byť také trochu krkolomně, přímo v administraci. ID článků například vidíte, pokud neupravujete způsob zobrazování Trvalých odkazů, kdy se zobrazuje přímo jako součást odkazu na článek. Ale sotva trvalé odkazy upravíte tak, že ID vynecháte, nevidíte opět nic.

Moje (pochopitelně zde mírně upravená) odpověď na dotaz týkající se ID zněla takto: ID kategorie zjistíte například tak, že v administraci přejdete do menu Příspěvky – Rubriky a kliknete v pravém okně s názvy rubrik na onu potřebnou rubriku, která se takto otevře pro úpravy, a podíváte-li se nahoru do adresního řádku prohlížeče, uvidíte adresu přibližně v podobě: vášweb/wp-admin/categories.php?action=edit&cat_ID=13, kde číslo na konci (zde 13) za rovnítkem je právě hledaným ID té dané kategorie.

A co se týče ID stránky nebo příspěvku, je to obdobné, tudíž pokud jste v administraci příspěvku, vidíte nahoře v URL řádku prohlížeče například vášweb/wp-admin/page.php?action=edit&post=4 a číslo na konci je zase ID stránky, u článku podobně vášweb/wp-admin/post.php?action=edit&post=15Přečtěte si také:Kategorie : Užitečné, WordPress
Štítky: , , ,

4 x okomentováno “Kde najít ve WordPressu ID kategorií a článků?”

Přidat komentář (+)

 1. Separatista napsal:

  „Ukrývání“ ID mi nepřijde zase tak podivné a myslím, že je v administraci očividně už nikdy neuvidíme. WordPress je cílen na lidi, kteří nepotřebují toto ID vůbec znát, nehledě na to, že není samostatné ID pro stránky, příspěvky, atd. Takže aby tito uživatelé nepátrali po tom, proč jim tam některá ID chybí. Ten kdo s nimi potřebuje pracovat, tak si je najde. Nejjednodušší způsob jak ID zjistit – není třeba klikat přímo na článek (nebo rubriku), ale stačí přes jeho název jenom přejet myší a jeho URL i s příslušným ID se objeví v levém dolním rohu prohlížeče. A pokud je chce někdo opravdu pořád vidět (zbytečné), může použít plugin „Reveal IDs for WP Admin“.

 2. WPress napsal:

  Tak to najetí sice vím, že funguje, ale problém může být ve chvíli, kdy někdo má z různého důvodu skrytou dole v prohlížeči tu lištu, kde by to viděl. V té URL ji uvidí stoprocentně. (No, po krátkém rozmýšlení opravuji: jak jsem tu psala o kolegyni, co psala URL do seznamáckého vyhledávacího pole, už si nejsem tak jistá, i tato lišta se dá skrýt ;-D Ale ona kolegyně asi fakt do WordPressu nepoleze, i když jisté cesty boží jsou nevyzypytatelné…)

  Jinak si stojím za svým tvrzením, že je to divné, i když pokud tvůrci skutečně vycházejí z toho, cos poznamenal (a zřejmě vycházejí), budiž. Ale podle mého mínění, koho to nezajímá, tak mu ta kolonka k ničemu nebude a když se podívám na rozšířené možnosti, tak přece WordPress ve svém Codexu počítá s tím, že si můžeš omezovat výběr například přes is_category(), in_category()… A já ač nejsem programátorka a o PHP vím fakt jen hrubé základy, tak tyhle funkce taky zvládnu využít… 😉

  Ale každopádně díky za doplnění a za ten tip na plugin. 😉

 3. Aktualizace napsal:

  Plugin pro zobrazení ID kategorií, tagů, komentářů, příspěvků, stránek

  http://wordpress.org/extend/plugins/showid-for-postpagecategorytagcomment/

  a ještě:

  http://wordpress.org/extend/plugins/simply-show-ids/

  //EDIT červenec 2011:

  Plugin zobrazující ID – pro WordPress 3.1 a výše:

  http://wordpress.org/extend/plugins/wp-show-ids/

 4. Jan Kašpar napsal:

  mam dotaz zle ty ID nejk jednoduše menit
  mam plugin co mi je tridi do menu
  predelavam starsi web a clanky jsem tam tahal tak nejak na preskacku 🙁 a potreboval by jsem je do menu setridit podle ID

Okomentovat

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen/a.