WordPress 2.9 už vykukuje za rohem… A co pro nás chystá?

Narazila jsem na hezký shrnující článek Aarona Brazella, který podle svých slov pracuje na budoucí „bibli WordPressu“, článek věnovaný novinkám, které se chystají ve WordPressu 2.9. A věřím, že bude zajímavé si je z pohledu takto zkušeného člověka aspoň ve stručnosti přiblížit.

wordpress-logo Podle Brazella WordPress 2.9 přináší řadu novinek jak pro webdesignéry, respektive tvůrce šablon a pluginů, tak i pro běžné uživatele.

***

 • Vkládání náhledových obrázků
 • Tvůrce témat jistě potěší podpora vkládání náhledových obrázků (thumbnailů) do vzhledu pomocí funkce: the_post_thumbnail(). Dříve bylo nutné vkládat thumbnaily pomocí uživatelských polí (případně nějakého pluginu), nově již je ve WordPressu 2.9 s vkládáním náhledů počítáno přímo při nahrávání obrázku a správě médií. V administraci příspěvku se objeví totiž nová volba: Použít jako náhledový obrázek.

  Ukázkový kód s využitím funkce the_post_thumbnail v souboru index.php:

  <? php
  while (have_posts ()): the_post ();
  ?>
  <div class=“entry“>
  <h1> <a href = „<? php the_permalink () ?>“><? php the_title ()?> </ a> </ h1>
  <?php the_post_thumbnail()?>
  <? php the_content ()?>
  </ div>
  <? php endif;?>

  ***

 • Podpora vybraných funkcí v nastavení šablony vzhledu
 • Určitý krok k řešení věčného tématu snížení zátěže načítání webových stránek běžících pod WordPressem by měla přinést nová funkce add_theme_support() (a s ní související funkce require_if_theme_supports ()), s jejíž pomocí bude možné stanovit výběr výhradně těch funkcí, které budou využity v dané šabloně (nastavení v souboru functions.php), ostatní použity nebudou. Podrobnosti o všech výše uvedených funkcích již pěkně popsal na svém webu Separatista.

  Příklad využití a zápis funkce add_theme_support():

  if ( function_exists( ‚add_theme_support‚ ) )
  add_theme_support( ‚my-custom-feature‘ );

  Vývojářům pluginů je výše uvedeným způsobem zajištěna kontrola zpětné kompatibility pluginů s nižšími verzemi WordPressu než je WordPress 2.9.

  ***

 • Přibyl koš
 • //EDIT – v Realease Candidate RC1 byl ale zrušen pro soubory (zejména kvůli problémům s obrázky), plné funkčnosti se tudíž dočkáme až v některé vyšší verzi…

  Pokud se vám již někdy stalo, že jste omylem smazali něco, co jste nechtěli, pak vás ve WordPressu 2.9 potěší nová funkčnost, kterou je odpadkový koš. Jestliže tedy smažete příspěvek, stránku, kategorii, komentář nebo něco dalšího z obsahu webu, je tato smazaná položka přesunuta do koše, odkud ji poté můžete opět „vylovit“ a vrátit. Samozřejmě, že vše nepotřebné poté z koše můžete vyhodit, respektive vymazat, tentokrát již definitivně. Položky z koše se definitivně mažou také samovolně po uplynutí 30 dní.

  Pokud chcete, aby se tak dělo třeba každý týden, je třeba do konfiguračního souboru wp-config.php vložit následující řádek:

  define ( ‚EMPTY_TRASH_DAYS‘, 7);

  ***

 • Editace obrázků přímo v administraci
 • Řada uživatelů jistě ocení i možnost editace nahraných obrázků přímo v administraci webu. Nečekejte žádné funkce a-la Photoshop, vývojáři připravili jen to základní, co však pro správu médií nepochybně využijete. Obrázky nyní budete moci v rámci Správy médií ořezávat, otáčet a samozřejmě i měnit co do velikosti.

  ***

 • Vkládání médií prostřednictvím formátu oEmbed
 • Vkládání médií ze služby Flickr, YouTube a dalších nově umožňuje podpora univerzálního formátu oEmbed jak na straně WordPressu, tak i u zmíněných serverů. Serverů, které se snaží podporovat tento univerzální formát, přibývá, a proto se tato možnost do budoucna jeví jako velice perspektivní.

  Novou funkci pro vkládání videí prostřednictvím oEmbed najdete mezi možnostmi vkládání médií do příspěvku. K podporovaným webům patří mj.: YouTube, Blip.tv, Flickr, Hulu, Viddler, Qik.com, Revision3, Vimeo (ty přímo využívají oEmbed). Mezi dalším výčtem serverů najdete ovšem také několik WordPressem podporovaných webů, které sice nepodporují oEmbed, ale přesto WordPress 2.9 v sobě nově obsahuje funkčnost, která vám média z nich vložit do příspěvků dovolí. K nim patří Google Video, PollDaddy či DailyMotion.

  Každopádně je zřejmé, že časem těchto serverů může být ještě mnohem víc. Koho zajímají podrobnosti, toho odkážu opět na mnohem podrobněji zpracovaný článek na webu Separatista.net.

  Pro vkládání videí bude nově funkční také kód (bez mezer):

  vlozeny_kod_respektive_URL_videa_nebo_obrazku[/embed ]

  ***

 • Podpora vkládání různých typů obsahu – get_post_type() – zatím však jen pro pluginy
 • V tomto bodě se WordPress přiblíží velmi často zmiňované funkčnosti Drupalu, která umožňuje vytváření více typů obsahu obsaženého v předdefinovaných objektech. S novou funkcí get_post_type(), která může být použita jen v rámci cyklu (loop), nyní můžete využívat různé typy vlastních objektů, respektive vlastních typů obsahu i ve WordPressu. Další související funkce: Get_post_types() pak zase vrací seznam všech typů obsahu. A konečně funkce register_post_type() pak s využitím polí a proměnných slouží zejména tvůrcům pluginů k vytváření nových typů obsahu.

  Ale aby drupalisté ještě chvíli měli navrch, je třeba podotknout, že i když je tato funkčnost nově WordPressem již podporována, je to záležitost stále ještě nedořešená přímo v administraci, toho se zřejmě dočkáme až ve WordPressu 3.0.

  Ukázka využití funkcí pro vytváření nových typů obsahu:

  wpb_podcast_init function ()
  (
  register_post_type ( ‚podcast‘, array ( ‚exclude_from_search‘ => false));
  )
  add_action ( ‚init‘, ‚wpb_podcast_init‘);

  ***

 • Změny (meta)tabulek v databázi WordPressu a nová funkce add_metadata()
 • Databázové tabulky jako usermeta nebo postmeta, v nichž jsou obsaženy informace, které umožňují pluginům i WordPressu přiřazovat metadata, jako například uživatelské role a schopnosti, také doznaly určitých změn. Došlo k tomu na základě sloučení dvou funkcí, které s drobnými rozdíly volaly téměř stejná metadata: get_post_meta() funkce a get_usermeta(). Nově proto vzniká funkce add_metadata(), která pracuje s výpisy obdobných parametrů jako obě dvě výše zmíněné a plně je tak nahrazuje. Dále pak můžete použít rovněž funkce update_metadata(), delete_metadata(), get_metadata() či update_meta_cache().

  Ukázkový kód pro využití add_metadata():

  add_metadata(‚comment‘, 12345, ‚twitter_id‘, ‚someyoungpunk‘);

  ***

 • Možnost opravy a úklidu databáze
 • Databáze čas od času potřebuje poněkud uklidit, případně vyčistit, čehož nově můžete dosáhnout zásluhou souboru repair.php umístěného ve /wp-admin/maint/repair.php. Abyste jej však mohlli využívat, je třeba buď upravit stávající nebo nahrát nový konfigurační soubor wp-config.php (a samozřejmě též upravit podle nastavení přístupu k využívané databázi).

  Do wp-config.php je nutné přidat řádek:

  define ( ‚WP_ALLOW_REPAIR‘, true);

  ***

 • A co z hlediska konfigurace nyní k používání WordPressu 2.9 potřebujete?
 • Zatím ještě stále není vyžadováno použití PHP 5. To se očekává zřejmě s příchodem WordPressu 3.0. Nicméně požadavky na MySQL se posunuly z MySQL 4.0 na MySQL 4.1.2.

  ***

  Nakonec se Aaron Brazell telegraficky zmiňuje ještě o pár novinkách a vylepšeních WordPressu 2.9, jako je například: JSON kompatibilita (v souvislosti s využíváním PHP 5.2), nové tlačítko ‚Zpět‘ ve vizuálním TinyMCE editoru, hromadná aktualizace pluginů, úprava smajlíků s pomocí smilies_src atd.

  ***

  Více podrobností se dočtete v článku, na který níže odkazuji. Nejsem zas až tak zdatná překladatelka, takže jsem se tak nějak snažila přenést aspoň to, čemu jsem (snad plus mínus správně) porozuměla.

  Za chybky či nepřesnosti v interpretaci článku se předem omlouvám, k opravě můžete hojně využít komentáře. Díky. 😉

  Celý článek k nahlédnutí:

  Aaron Brazell: 10 Things You Need to Know About WordPress 2.9

  Novinky ve WordPressu 2.9 rozebírá postupně na svém webu také Separatista:

  WordPress 2.9 a chystané novinky (1): Náhledové obrázky

  WordPress 2.9 a chystané novinky (2): Jednoduché vkládání médií z externích služeb (např. YouTube) do příspěvků prostřednictvím oEmbed

  WordPress 2.9 a chystané novinky (3): Hromadná aktualizace pluginů a využití uživatelského hodnocení jejich kompatibility

  WordPress 2.9 a chystané novinky (4): Koš pro příspěvky, stránky, komentáře a nahrané soubory

  //EDIT:

  První a dlouho očekávaná oficiální Beta verze WordPressu 2.9 právě vyšla… 😉

  První beta verze WordPressu 2.9 k přímému stažení na:

  http://wordpress.org/wordpress-2.9-beta-1.zip  Přečtěte si také:  Kategorie : Novinky, WordPress
  Štítky: , , , ,

  4 x okomentováno “WordPress 2.9 už vykukuje za rohem… A co pro nás chystá?”

  Přidat komentář (+)

  1. Aktualizace napsal:

   A už se o slovo hlásí druhá beta verze WordPressu 2.9.

   http://wordpress.org/development/2009/12/wordpress-2-9-beta-2/

  2. Aktualizace napsal:

   A už je na světě Release Candidate RC1, ale zase mnohé z výše popsaného se mění, například přicházíme o slibovaný koš, více o tom sepsal Separatista tady:

   http://www.separatista.net/wordpress/kratke-zpravy/wordpress-2-9-uz-se-opravdu-blizi-vychazi-prvni-release-candidate-rc1/

  3. Separatista napsal:

   Přicházíme pouze o koš pro soubory. U příspěvků, stránek a komentářů zůstává. U souborů (zejména obrázků) se totiž objevilo mnoho problémů v kombinaci s novým editorem obrázků (a tedy nekonečně mnoho uloženými kopiemi obrázků) a zobrazovaly se i obrázky, které už byly vyhozené do koše. Takže se to raději zatím odebralo a dodělá se to do další verze WordPressu…

  4. WPress napsal:

   Díky za opravu a doplnění, já jsem to četla hned ráno, a to přes veškerou snahu ještě částečně spím. 😀

  Okomentovat