Místo písmen s českou diakritikou rozsypaný čaj?

Problém s kódováním WordPressu souvisí s netradiční českou znakovou sadou, ovšem nebudu tu rozebírat nějakou teorii, zkrátka se podle mě asi každý ve své počítačové praxi setkal nebo setká s případem, kdy místo tradičních českých dlouhých samohlásek a hlavně některých souhlásek s háčkem se objevují nesmyslné znaky. Když jich je podobně špatně zobrazovaných hodně, připomíná pak text pověstný „rozsypaný čaj“, tedy (v tomto případě téměř) nečitelný text.

nastaveni-kodovani Kde se mohla stát chyba? Nejčastěji to bývá dáno rozporem mezi kódováním webu a souborů použitého vzhledu. Ve WordPressu je jako základní kódování použit univerzální formát UTF-8. Doporučuji ho používat už proto, že WordPress pro něj byl vystavěn a i většina dostupných šablon je tudíž také kódována pro UTF-8. Nicméně nic vám zas až tolik nebrání, nastavit si ve WordPressu kódování Windows-1250 či třeba ISO-8859-2. Jen potom nezapomeňte prohlédnout a změnit záhlaví souboru (vesměs header.php):

<meta http-equiv=“Content-Type“ content=“text/html; charset=utf-8“ />

Dále také zkontrolujte položku administrace v menu NastaveníČtení, řádek Kódování webu a RSS.

A konečně do téhož kódování nezapomeňte uložit rovněž všechny soubory použité šablony vzhledu, zvlášť pokud jste měnili toto nastavení webu nebo se vám zobrazují znaky na stránce špatně. Doporučuji použít k tomu editor PSPad, kde jednoduše otevřete dané soubory a v horním menu Formát vyberete u každého postupně onen využitý formát (př. UTF-8) a uložíte.

Tyto soubory pak nahrajte zpět na web, nejlépe, když použijete některý z osvědčených FTP klientů jako je př. FileZilla (Total Commander někdy při přenosu souborů může také způsobovat různé nepříjemnosti, takže ten tak úplně doporučit v případě takovýchto problémů nemohu). Pokud je nadále něco špatně, může být možná chyba i s kódováním databáze (správně nastavený codepage u databáze a tabulek) nebo nějakou nekompatibilitou, problematickým pluginem atp. To už je třeba pak vyzkoušet nebo svěřit do péče odborníkovi.Přečtěte si také:Kategorie : Užitečné, WordPress
Štítky: , , , ,

Okomentovat