Pražská noblesa 2009 aneb veteráni v Praze

V sobotu 10. října 2009 jsem se byla podívat na soutěžní přehlídku veteránů, která se konala u nás na Čtyřce, tedy v Praze 4, konkrétněji se jezdilo nahoru dlouhou Jeremenkovou ulicí. Nejezdilo se však na čas, ale na přesnost.

Soutěžící projeli dvakrát stejnou trasu a měřilo se, komu se podaří zajet jízdy co nejvíce ve stejném čase. Cca v polovině trati byly čáry, mezi nimiž museli účastníci přesně zastavit a poté jet dál. Viděla jsem až druhé jízdy a se svým už trochu postarším foťáčkem napůl fotila a napůl natáčela krátké sekvence rozjezdů. Předtím jsem ještě stihla zaběhnout do Žlutých lázní, kde byli účastníci zaparkováni, a pořídila několik fotek i na tamním parkovišti. Z obého jsem vytvořila a sestříhala dvě videa a zveřejnila je na YouTube.

Pro veterány mám slabost, jsou kouskem historie a souhlasím s mottem této akce, která se snaží upozornit řidiče na jejich chování. Dříve se řidiči chovali skutečně jako noblesní džentlmeni. Aut jezdilo málo, a když se řidiči potkali, uctivě se pozdravili nebo se i zastavili na kus řeči. To je dnes samozřejmě nemyslitelné, zvlášť v hustém provozu, ale ani dnes by se nemělo zapomínat na elementární slušnost. Proto se podle pořadatelů akce jmenuje právě Pražská noblesa.

Letos se ve spolupráci s městskou částí Praha 4 jel již druhý ročník této soutěže. Atmosféra byla pohodová, přehlídka všech možných aut opravdu pestrá. V mé laické paměti uvízlo, že největší zastoupení měla historická Škoda Octavia, k vidění byl i hadraplán, který mi připomněl film Vrchní, prchni. A samozřejmě se zde předváděla především auta data staršího, česká i zahraniční. Krásná červená a sportovní modrá bugattka, jejíž řidiči se kvůli překračování rychlosti museli podle pořadatelů do druhé jízdy vyměnit, přesto však i poté s ní odpálili i druhou jízdu, pravidla – nepravidla. Občas závodištěm projel i linkový autobus Karosa, což bylo takové soudobé zpestření. 😀

K vidění byly ovšem i „aerovky“, „pragovky“, historické motocykly, zahraniční zástupci či vozy mé oblíbené značky Laurin & Klement. Pokud vše dobře dopadne, tak za rok někdy touto dobou zase ožije Jeremenkova ulice závody veteránů. Pokud se tak stane, máte v oblibě veterány a nebudete-li to mít z ruky, určitě se přijďte podívat.Přečtěte si také:Kategorie : Blog
Štítky: , , , ,

Okomentovat

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen/a.